Rodzina jest dla dzieci

Łódź bez domów dziecka, bo "Rodzina jest dla dzieci"

Rzecznik Praw Dziecka docenił łódzką kampanię "Rodzina jest dla dzieci" i objął nad nim patronat honorowy. Co udało się zrobić w naszym mieście dla najbardziej potrzebujących dzieci przez ostatnie pół roku?

Kandydaci na rodziców zastępczych muszą zdecydować, jaką rodzinę chcą założyć, czyli niezawodową, zawodową, a może specjalistyczną lub pogotowie rodzinne -  fot. CC0 license
Kandydaci na rodziców zastępczych muszą zdecydować, jaką rodzinę chcą założyć, czyli niezawodową, zawodową, a może specjalistyczną lub pogotowie rodzinne , fot. CC0 license

Łódź chce być miastem bez domów dziecka z małymi dziećmi. Dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi intensywną akcję promującą rodzicielstwo zastępcze. Od jej rozpoczęcia zgłosiło się już 60 rodzin, które chciałyby przyjąć samotne dzieci pod swój dach. Obecnie w niezbędnych szkoleniach bierze udział 50 osób, kolejne przystąpią do nauki jeszcze w marcu. Są cztery grupy szkoleniowe, uruchomiona będzie następna, proces szkoleniowy trwa 3 miesiące.

Kandydaci na rodziców zastępczych muszą zdecydować, jaką rodzinę chcą założyć, czyli niezawodową, zawodową, a może specjalistyczną lub pogotowie rodzinne. - W tej chwili mamy szansę na stworzenie 47 rodzin zastępczych. To oznacza, że przyjmą one do siebie ponad setkę dzieci. Jednocześnie chciałbym podkreślić, bo jest to dla mnie ogromnie ważne, że w tym roku 17 dzieci, których matki nie zdecydowały się podjąć nad nimi opieki, nie trafiły do domu małego dziecka. Czyli wszystkie noworodki urodzone w Łodzi mają swoje rodziny - podkreśla dyrektor MOPS Paweł Rydzewski.

 

Zmianę podejścia do pieczy zastępczej w Łodzi, zauważają przedstawiciele rodzin zastępczych od dawna funkcjonujących w naszym mieście. - To duże i pozytywne zmiany. W krótkim czasie udało się dużo zrobić. Stworzono nowe procedury, zmniejszono zbędną biurokrację, dużo rzeczy można załatwić za pośrednictwem Internetu, to ułatwia nam funkcjonowanie. Widzimy, że urzędnicy podchodzą do nas z szacunkiem i liczą się z naszym zdaniem oraz naszymi opiniami. Dyrektor jako pierwszy i jedyny dyrektor MOPS odwiedził nas w naszych domach i zwrócił uwagę na indywidualne problemy i potrzeby - opowiada Małgorzata Matynia, która tworzy rodzinny dom dziecka, przedstawiciel łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa. 

Obecnie ponad 500 łódzkich dzieci mieszka w instytucjonalnych domach dziecka. Prawie połowa z nich nie ma nawet 10 lat.

Jak wyjaśniają koordynatorzy akcji, rodzicielstwo zastępcze to nie jest adopcja. Jest to natomiast czasowa forma pomocy dziecku, a bardzo często także jego rodzinie biologicznej, która znalazła się w kryzysowej sytuacji. Rodzice muszą liczyć się z tym, że dziecko nie jest im przyznane raz na zawsze i że może ono wrócić do swojej prawdziwej rodziny, jeśli uda jej się pokonać życiowe trudności.

Miasto promuje rodzicielstwo zastępcze i stara się dotrzeć z informacjami na ten temat do różnych środowisk. Stara się przekazywać wiadomości poprzez kościół, uczelnie, szkoły, wychodzi z ofertą do nauczycieli i pedagogów. Uruchomiono nową stronę internetową www.rodzinajestdladzieci.pl oraz profil akcji na portalu społecznościowym Facebook.

Zobacz również:

 -  fot. UMŁ

Śpiewająca seniorka z Domu Dziennego Pobytu w Śródmieściu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

71-letniej obecnie Małgorzacie Seide z Teofilowa muzyka i śpiew towarzyszyły nieodłącznie od... więcej

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej dla części Śródmieścia i części Widzewa

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dwóch dawnych dzielnic – Śródmieścia oraz Widzewa, w tym m.in. osiedla Księży Młyn... więcej

 -  fot. CC0

Dodatek osłonowy w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że wnioski o dodatek osłonowy mieszkańcy Łodzi mogą... więcej

Nowe druki wniosków PFRON

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Wraz z początkiem roku zostały zmienione druki wniosków, które należy wypełnić i złożyć w celu... więcej

 -  fot. UMŁ

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących cały czas w trasie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Już nieco ponad 5,3 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 5 tys. 355) wydano w trwającym obecnie... więcej

Facebook