Rodzina jest dla dzieci

WYKRADAJĄ JEDZENIE, NAJADAJĄ SIĘ NA ZAPAS. O DZIECIACH, KTÓRE DOŚWIADCZYŁY GŁODU

Głód to temat, który powraca wraz z wieloma nowymi dziećmi przyjmowanymi do domów dziecka i pogotowi rodzinnych. Bo choć żyjemy w Europie i mamy XXI wiek, to wciąż są wśród nas dzieci doświadczające głodu. I to wcale nie z powodu złej sytuacji finansowej.

Za ich głodem stoją dorośli. Dorośli uzależnieni, niezaradni życiowo lub stosujący okrutną przemoc wobec swoich małych córek i synów. Dorośli, którzy jedzą lepsze kąski, a dzieciom zostawiają te gorsze. Dorośli, którzy wychodzą do znajomych, zostawiają w domu kilkuletnie maluchy i zapominają do nich wrócić przez kilka dni. Te dzieci wiedzą, jak smakuje psia karma i surowa kasza.

A gdy już trafią do bezpiecznego miejsca, do rodziny zastępczej lub domu dziecka, to wcale nie wierzą, że ich głód się skończył. Będą stać pod lodówką i dopytywać o obiad tuż po śniadaniu. Będą wykradać jedzenie w nocy i upychać w tajne skrytki, żeby mieć je na zapas. Będą najadać się aż do wymiotów. Będą przytakiwać, gdy ciocia i wujek zapewnią, że jedzenia im nie zabraknie. Ale ani troszeczkę im nie uwierzą.

Pierwsze zmiany pojawią się być może dopiero po kilku miesiącach. Jedzenie przestanie być tematem nr 1 w ich dziecięcych głowach. Wtedy będą mogły znów myśleć o zabawie i zwyczajnym byciu dzieckiem.

Tak wyglądają opowieści łódzkich rodzin zastępczych, zwłaszcza tych, które prowadzą pogotowia rodzinne. Wiele z nich opiekowało się lub właśnie opiekuje dzieckiem mającym za sobą doświadczenie głodu.

Jeśli Ty również chcesz pomagać na co dzień dzieciom po traumach i przemocy, zostań rodziną zastępczą. Osoby mieszkające w Łodzi zapraszamy do kontaktu telefonicznego - 506 980 979.

Zdj. unsplash.

Podlinkowanie strony : Napisz do nas na Facebooku Rodzina Jest Dla Dzieci

Zobacz również:

 -  fot. UMŁ

Dom Dziennego Pobytu na Bałutach świętuje 35. urodziny

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

„W dniu 15 października 1986 r. w godz. 12 – 14 nastąpiło otwarcie Domu Dziennego Pobytu Zacisze... więcej

 -  fot. UMŁ

Nowy Dom Dziennego Pobytu w zrewitalizowanej kamienicy w Śródmieściu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Na parterze - pokój aktywności fizycznej z jedną, całkowicie przeszkloną ścianą, fotelami do masażu... więcej

 -  fot. UMŁ

Łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Dwa prysznice, trzy toalety i pralka (na razie jedna, choć niewykluczone, że niebawem pojawi się... więcej

42. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa

Wydział Kultury

Piątego października rozpocznie się 42. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa, który... więcej

 -  fot. UMŁ
Facebook