Wychowankowie łódzkich domów dziecka i rodzin zastępczych będą „trenować” bycie dorosłymi

150 wychowanków z łódzkich Domów Dziecka i rodzin zastępczych weźmie udział w programie Siłowni Szczęśliwej Drogi. Projekt wart ponad 3,5 mln złotych przygotuje młodzież do samodzielnego, dorosłego życia.

Siłowni Szczęśliwej Drogi przy ul. Wschodniej 69 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
W ciągu 3 lat 150 wychowanków z łódzkich Domów Dziecka i rodzin zastępczych weźmie udział w programie Siłowni Szczęśliwej Drogi i zamieszka przy ul. Wschodniej 69 , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

- Nazwaliśmy to miejsce Siłownią, bo ma ono dać siłę naszym dzieciakom, żeby wystartowały szczęśliwie w najważniejszą z dróg – dorosłość. W tym lokalu, który dostaliśmy od miasta, po remoncie wartym 300 tys. złotych, będą działy się rzeczy ważne nie tylko dla dzieci, ale także dla Łodzi. Do tej pory działaliśmy w Warszawie, ale wiemy, że tu jesteśmy bardzo potrzebni i wielu łódzkich wychowanków czeka na nasze wsparcie. Dzieci, które są pod naszą opieką podzieliliśmy na trzy grupy: pierwsza to osoby w wieku 14-17 lat, które jeszcze są w pieczy zastępczej i dopiero nieśmiało snują plany na przyszłość. Asystenci pomagają im te marzenia urzeczywistniać – robią z nimi testy osobowościowe, predyspozycji, razem określają ich mocne cechy, które w przyszłości mogą okazać się przydatne. Druga grupa to wychowankowie od 18 do 26 roku życia, czyli ci, którzy już wchodzą w dorosłość. Naszym zadaniem jest przygotowanie ich do tego, żeby sobie w tym dorosłym życiu świetnie poradzili. Pokazujemy im, że mają talenty, zdolności, mocne strony i na bazie tych cech pracują z nimi asystenci. Robimy wszystko, żeby się od nas jak najszybciej uniezależnili i stanęli na własnych nogach. Takim momentem przełomowym jest dla nich znalezienie pracy. To daje im niezależność, stabilność i poczucie własnej wartości, którego tak potrzebują. Ostatnią grupą są młode mamy. To są wspaniałe dziewczyny, które czasami nie dbają o siebie, ale dla swoich dzieci są absolutnie cudowne, opiekuńcze, dają im mnóstwo miłości i ciepła, chociaż same tego nie doświadczyły. Dla nich mamy specjalny program, powiększony o grupę wsparcia, pracę z pedagogiem, indywidualne terapie. Dzięki temu dziewczyny mogą pogodzić macierzyństwo z edukacją czy z pracą – tak program Siłowni przedstawiła Pani Prezes Fundacji Szczęśliwej Drogi, Kamila Gibas.

- Praca Fundacji wpisuje się w pewną filozofię pieczy zastępczej, którą staramy się zaszczepić. Polega ona na tym, żeby zapewnić jak najlepsze warunki nie tylko w czasie pobytu w Domu Dziecka czy w rodzinie zastępczej, ale także do startu w przyszłość i w życiu po opuszczeniu pieczy. Dzieci są w pieczy tylko na chwilę, chcielibyśmy i pracujemy nad tym, żeby ta chwila była jak najkrótsza, ale to właśnie ich przyszłość i samodzielne życie jest tym, na czym chcielibyśmy, wraz z Fundacją, się skupiać. Dzięki pracy Fundacji wychowanek pieczy jest gotowy wyjść na nową drogę i zacząć, mam nadzieję, szczęśliwe samodzielne życie w przyszłości – mówił Dyrektor MOPS ds. opiekuńczych, Piotr Rydzewski.

- Wspólną cechą dzieci, które są pod naszą opieką jest to, że wszystkie są fantastyczne. Tylko muszą w to uwierzyć. Testy, określanie predyspozycji, długie rozmowy z asystentami i terapeutami, pozwalają im wreszcie uwierzyć, że są coś warci – podsumował Wiktor Binięda, kierownik łódzkiej Siłowni Szczęśliwej Drogi.

Projekt realizowany przez Siłownię jest finansowany m.in. z Unii Europejskiej i będzie trwał 3 lata. W tym czasie przystąpi do niego w sumie 350 wychowanków łódzkiej pieczy zastępczej, zarówno tych z Domów Dziecka, jak i rodzin zastępczych. Fundacja już planuje kolejne projekty, które pozwolą jej zadomowić się w Łodzi na dłużej i pomagać kolejnym młodym ludziom stawiać pierwsze kroki w dorosłym życiu.

 

 

Zobacz również:

Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w... więcej

Łódzkie święto swinga

Łódzkie święto swinga przez cały weekend!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Retro samochody, muzyka dixielandowa i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30. więcej

SZUKAMY NOWYCH RODZIN ZASTĘPCZYCH NAWET PODCZAS URODZINOWYCH IMPREZ!

Rodzina Jest Dla Dzieci

Przyjęcie było huczne, jak przystało na 598. urodziny. Łódź zaprosiła do wspólnego świętowania... więcej

Część zadań (m.in. nowy dach i hydraulika) jest wykonywana przez profesjonalne ekipy remontowe, a pozostałą część wykonują samodzielnie bezdomni, którzy do tej pory korzystali ze schroniska na Stokach.  -  fot. UMŁ

Najstarsze schronisko dla bezdomnych w remoncie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Całkowicie nowy dach już jest, przenoszone (z piwnicy na parter) i dostosowywane do potrzeb osób z... więcej

Na pomoc w formie usług opiekuńczych w łódzkim MOPS jest zarezerwowana w tym roku kwota nieco ponad 14,5 mln zł.  -  fot. UMŁ

Opiekunowie pomogą w codziennych obowiązkach

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Przygotowywanie posiłków oraz ich podawanie, pomoc w zakupach, pranie, prasowanie, drobne porządki w... więcej

Facebook