Rodzina jest dla dzieci

VI Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę 13 listopada 2022 roku obchodzimy VI Światowy Dzień Ubogich ogłoszony przez papieża Franciszka, pod hasłem: „Chrystus dla was stał się ubogim” (2 Kor 8, 9). Odpowiadając na apel papieża, ale też realizując swoją codzienną misję bycia z ubogimi, łódzkie organizacje pomocowe spotkają się na Placu Katedralnym w Łodzi z osobami w potrzebie. Tegoroczne Dni Ubogich skupią się na profilaktyce zdrowia psychicznego.

W orędziu na ten dzień Ojciec Święty pisze: „Światowy Dzień Ubogich również w tym roku staje się na nowo swego rodzaju pozytywną prowokacją, która ma nam pomóc w refleksji nad naszym stylem życia oraz nad wieloma wymiarami ubóstwa, które pojawiają się w tym obecnym momencie dziejowym. […] Pilnie należy znaleźć nowe drogi, które mogą poprowadzić ponad układy polityki społecznej, rozumianej jako polityki dla ubogich, ale nigdy z biednymi i nigdy z ubogimi, a tym bardziej niebędącej częścią projektu, który może doprowadzić ludzi do siebie”.

 

W niedzielę 13 listopada o godz. 12:30 w łódzkiej archikatedrze ks. abp Grzegorz Ryś odprawi mszę świętą z udziałem podopiecznych i przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim.

Po zakończonej liturgii (w godz. 14:00 - 18:00) przy katedrze stanie miasteczko medyczne: szczepieniobus ze szczepionkami przeciw COVID-19 oraz namioty medyczne, w których medycy Ulicznej Misji Medycznej będą badać osoby potrzebujące wsparcia. Na Placu Katedralnym pojawią się również specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień, streetworkerzy, pomoc duchowa. Będzie oczywiście ciepły posiłek oraz ciepła odzież i koce, zebrane w ramach zbiórki „Ogrzej ciepłem”. Zbiórka była prowadzona przez wolontariuszy Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas na terenie archidiecezji łódzkiej. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przekażą obecnym na placu wykonane własnoręcznie różańce. Dostępny też będzie zaktualizowany „Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się...”, który w tym roku poszerzony został o rozdział: Gdzie otrzymać pomoc duchową.

 

We wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej dostępna jest również tytka charytatywna. Caritas Archidiecezji Łódzkiej przekazała do parafii 25 tysięcy specjalnych toreb, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych. „Tytka charytatywna” to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary będą przekazane ubogim w parafii w postaci paczek, bądź wykorzystane do przygotowania posiłków. W poprzednich edycjach akcji zebrano w całej Polsce ponad 100 tysięcy tytek, które trafiły do najbardziej potrzebujących. W archidiecezji łódzkiej tytki trafiły do podopiecznych Parafialnych Zespołów Caritas i grup charytatywnych w parafiach oraz do podopiecznych Caritas w postaci paczek oraz ciepłych posiłków przygotowanych z zebranych w ten sposób produktów.

 

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ubogich w Łodzi organizują: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Zupa na Pietrynie, Uliczna Misja Medyczna, Siostry Misjonarki Miłości, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Stacja Opieki Środowiskowej Bonifratrów, Łódzki Urząd Wojewódzki i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Wsparcia udzielają również: Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. dr J. Babinskiego w Łodzi i Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej im. bł. R. Chylińskiego.

 

Wydarzenia towarzyszące:

  • Pielgrzymka dla osób bezdomnych na Jasną Górę – 12 listopada
  • Spektakl dla osób w kryzysie bezdomności – 12 listopada
  • Ogrzej ciepłem – zbiórka ciepłej odzieży i koców
  • Nocne patrole ze służbami mundurowymi
  • Autobus dla bezdomnych i potrzebujących

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich na zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia w 2017 roku, „[…] aby wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie stawały się coraz wyraźniejszym i konkretnym znakiem miłości Chrystusa do tych ostatnich i najbardziej potrzebujących” – jak wyjaśniał w swoim orędziu na I Światowy Dzień Ubogich. Ojciec Święty zaprosił wtedy „mężczyzn i kobiety dobrej woli do spojrzenia w tym szczególnym dniu na tych wszystkich, którzy wyciągają ręce wołając o pomoc i przyzywając naszej solidarności”.

Zobacz również:

Projekty budżetu obywatelskiego 2023/2024 dotyczące zadań realizowanych przez MOPS w Łodzi

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

W poniedziałek 2 października rozpoczęło się głosowanie w ramach jedenastej edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

„Jesienna Senioriada” na osiedlu Zdrowie-Mania

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Poszukiwania przygotowanych i ukrytych wcześniej w ogrodzie papierowych, jesiennych liści (każdy z... więcej

Punkt Pracy Socjalnej przy ul. Tramwajowej zmienił lokalizację

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Funkcjonujący w ramach II Wydziału Pracy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi... więcej

school dining room -  https://www.envato.com/

Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w... więcej

Facebook