Średniowieczny piknik dla rodzin zastępczych

Zaczęło się od szukania śladów diabła Boruty na murach Kolegiata w Tumie. Stamtąd rodziny wybrały się do Zamek Królewski w Łęczycy, gdzie dzieciaki wspinały się po wąskich, krętych schodach na zamkową wieżę, a w muzeum oglądały, jak żyli dawniej chłopi, a jak - szlachta.

Zaczęło się od szukania śladów diabła Boruty na murach Kolegiata w Tumie. Stamtąd rodziny wybrały się do Zamek Królewski w Łęczycy, gdzie dzieciaki wspinały się po wąskich, krętych schodach na zamkową wieżę, a w muzeum oglądały, jak żyli dawniej chłopi, a jak - szlachta. Wizytę w Łęczycy zakończył spacer po starówce. Później zaczęły się prawdziwie piknikowe atrakcje w Besiekierach przygotowane przez bractwa rycerskie. Było celowanie podkowami i wiankami ze słomy oraz konkurs zdobienia tarcz z tektury. Dzieci mogły również podziwiać pokazy alchemiczne i sprzęt astronomiczny z czasów Kopernika. Na miłośników zajęć rękodzielnicznych czekało wypiekanie podpłomyków oraz czerpanie papieru, a fani rycerzy świetnie bawili się podczas przymierzania zbroi.

W średniowiecznym pikniku uczestniczyło około 120 osób z rodzin zastępczych. W jego przygotowanie zaangażowało się wiele instytucji, za co wszystkim serdecznie dziękujemy. Zbigniew Kruk z Sklepy Zbyszko przekazał kaszanki i kiełbaski na grilla, firma E.Leclerc Łódź - słodycze i drobne upominki dla dzieci, a ks. Bogdan Marciniak, proboszcz Parafia Zmartwychwstania Pańskiego W Łodzi - słodycze, zabawki oraz pieniądze na organizację pikniku. Wodę mineralną sponsorowała firma Polska Woda z Ozorkowa. 
Muzeum w Łęczycy oraz Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie zaoferowały bezpłatne wejście. Tomasz Pietrzak, wójt gminy Grabów udostępnił teren w Besiekierach oraz przygotował namiot. 
Pomocą służyli również: Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Grabowie oraz Agnieszka Majczak z córką Mirellą prowadzące bar „Dobry Smaczek” w Besiekierach. 
Atrakcje dla dzieci przygotowały: Stowarzyszenie Ordo GladiiGrupa Pasjonatów ŚredniowieczaKonfraternia Burgus Carpinei oraz Verthandi Vilja. 
Dziękujemy również firmie Stora Enso Poland S.A., którą poprosiliśmy o kartonowe odpady, by przygotować z nich tarcze do malowania, a dostaliśmy dużo więcej - firma specjalnie dla nas wycięła tarcze z tektury. 
Organizację sfinansowaliśmy również z pieniędzy wygranych w konkursie Fundacja EY
Podziękowania należą się także pracownikom kilku wydziałów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, którzy przyjechali na piknik, by pomagać jako wolontariusze.

Fot. - pracownicy MOPS-u. Więcej zdjęć na profilu bractwa. www.facebook.com/pg/gps.plock/photos/

Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę.

Zobacz również:

Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w... więcej

Łódzkie święto swinga

Łódzkie święto swinga przez cały weekend!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Retro samochody, muzyka dixielandowa i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30. więcej

SZUKAMY NOWYCH RODZIN ZASTĘPCZYCH NAWET PODCZAS URODZINOWYCH IMPREZ!

Rodzina Jest Dla Dzieci

Przyjęcie było huczne, jak przystało na 598. urodziny. Łódź zaprosiła do wspólnego świętowania... więcej

Część zadań (m.in. nowy dach i hydraulika) jest wykonywana przez profesjonalne ekipy remontowe, a pozostałą część wykonują samodzielnie bezdomni, którzy do tej pory korzystali ze schroniska na Stokach.  -  fot. UMŁ

Najstarsze schronisko dla bezdomnych w remoncie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Całkowicie nowy dach już jest, przenoszone (z piwnicy na parter) i dostosowywane do potrzeb osób z... więcej

Na pomoc w formie usług opiekuńczych w łódzkim MOPS jest zarezerwowana w tym roku kwota nieco ponad 14,5 mln zł.  -  fot. UMŁ

Opiekunowie pomogą w codziennych obowiązkach

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Przygotowywanie posiłków oraz ich podawanie, pomoc w zakupach, pranie, prasowanie, drobne porządki w... więcej

Facebook