Rodzina jest dla dzieci

Różowe skrzyneczki w placówkach łódzkiego MOPS

W 21 placówkach znajdujących się w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi pojawią się już wkrótce „Różowe skrzyneczki”. Będą znajdowały się w nich środki higieny intymnej, z których zainteresowane kobiety będą mogły korzystać bezpłatnie, anonimowo i bez jakichkolwiek dodatkowych formalności. Wraz z tymi nowo zamontowanymi w należących do miasta jednostkach będzie w sumie już niemal 40 „Różowych skrzyneczek” (dokładnie 36). Pierwsze pojawiły się w czerwcu tego roku, przede wszystkim w miejskich poradniach ginekologiczno-położniczych.

 -  fot. UMŁ

- Według danych fundacji „Różowa skrzyneczka”, cztery procent kobiet w Polsce, czyli niemal pół miliona nie stać na zakup środków higieny intymnej – mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Dodatkowo co piąta uczennica jest zmuszona wyjść z zajęć szkolnych z powodu ich braku, a dziesięć procent w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu. Nie mamy wątpliwości, że mimo naszych licznych starań i udzielanych różnych form pomocy, w Łodzi ten problem także występuje. Dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczenie skrzyneczek głównie w miejscach odwiedzanych najczęściej i najliczniej przez mieszkańców Łodzi mierzących się z różnymi trudnościami życiowymi, w których staramy się otoczyć ich różnym rodzajem wsparcia.

Nowe „Różowe skrzyneczki” pojawią się w Punktach Pracy Socjalnej funkcjonujących w ramach łódzkiego MOPS (ul. Dąbrowskiego 33, ul. 10 Lutego 7/9, ul. Marynarska 37, ul. Olimpijska 7, ul. Paderewskiego 47 (dwie „skrzyneczki”), ul. Rybna 18, ul. Sacharowa 21a, ul. Senatorska 4, ul. Sprinterów 11, ul. Tokarzewskiego 53, ul. Tramwajowa 21, ul. Tuwima 35, ul. Wielkopolska 53 oraz ul. Zbocze 2a). Dodatkowo kolejna „skrzyneczka” pojawi się również w nowo powstającym Punkcie Pracy Socjalnej przy al. Piłsudskiego 154 (kiedy tylko zostanie uruchomiony). Ponadto „Różowe skrzyneczki” pojawią się także w siedzibach trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej (ul. Będzińska 5, ul. Grota-Roweckiego 30 oraz ul. Kutrzeby 16), w głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a, a także w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 na Dąbrowie. Ich montaż już się rozpoczął.

We wszystkich, nowych „skrzyneczkach” w Łodzi znajdą się środki higieny intymnej (podpaski) zakupione przez Miasto Łódź i w razie potrzeb będą one również uzupełniane przez Miasto Łódź. Ze względów „bezpieczeństwa sanitarnego”, na które uwagę zwracają eksperci medycyny, nie będzie możliwości uzupełniania „skrzyneczek” przez przypadkowe osoby.

Na zakup nowych, 21 „skrzyneczek” Miasto Łódź wydało niemal 1,8 tys. zł (zamontowane wcześniej 15 „skrzyneczek” to wydatek niemal 1 tys. zł). W maju br. zaopatrzenie łódzkich „Różowych skrzyneczek” (podpaski oraz tampony) zostało przekazane nieodpłatnie przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) S.A. w ramach porozumienia zawartego z Miastem Łódź. Dzięki temu „skrzyneczki” zostały zapełnione produktami do higieny osobistej dla kobiet marki Bella. W celu zarówno uzupełnienia zaopatrzenia już istniejących, jak i przygotowania zaopatrzenia do tych nowo zakupionych, Miasto Łódź zakupiło 1.200 opakowań podpasek w cenie 3 tys. 240 zł (także od Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO) S.A.). W zależności od zainteresowania akcją, które jest monitorowane na bieżąco, okaże się, na jak długo wystarczą zakupione artykuły.

Od czerwca br. potrzebujące łodzianki mogą korzystać z „Różowych skrzyneczek” w następujących lokalizacjach: w 13 miejskich poradniach ginekologiczno-położniczych (ul. Cieszkowskiego 6, ul. Elsnera 19, ul. Felińskiego 7, ul. Kasprzaka 27, ul. Lecznicza 6, ul. Maratońska 71, ul. Milionowa 14, ul. Murarska 4, ul. Nastrojowa 10, ul. Odrzańska 29, al. Piłsudskiego 157, ul. Rzgowska 170 i ul. Wileńska 25), a także w Gabinecie Profilaktyki Intymnej Centrum Medycznego im. Rydygiera przy ul. Zachodniej 60 oraz w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 110.

 

*****

„Różowa skrzyneczka” to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Zaprojektowane przez organizację „Różowe skrzyneczki” są umieszczane w ogólnodostępnych miejscach i zapełniane środkami higieny osobistej dla kobiet. Dzięki temu, każda kobieta, która nie ma możliwości (funduszy) na zakup tych środków, może w każdej chwili podejść i wziąć ich odpowiednią ilość ze „skrzyneczki”.

Pierwsza „Różowa skrzyneczka” wypełniona podpaskami pojawiła się w grudniu 2019 r. w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Organizatorzy akcji informują, że w przestrzeni publicznej można znaleźć obecnie około 3.000 takich punktów.

 

 

Zobacz również:

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej dla części Śródmieścia i części Widzewa

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dwóch dawnych dzielnic – Śródmieścia oraz Widzewa, w tym m.in. osiedla Księży Młyn... więcej

 -  fot. CC0

Dodatek osłonowy w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że wnioski o dodatek osłonowy mieszkańcy Łodzi mogą... więcej

Nowe druki wniosków PFRON

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Wraz z początkiem roku zostały zmienione druki wniosków, które należy wypełnić i złożyć w celu... więcej

 -  fot. UMŁ

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących cały czas w trasie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Już nieco ponad 5,3 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 5 tys. 355) wydano w trwającym obecnie... więcej

 -  fot. UMŁ

Diamentowe gody w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Narutowicza

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

80-letnia Zofia (zwana częściej od drugiego imienia Krysią) oraz o trzy lata starszy Andrzej... więcej

Facebook