Rodzina jest dla dzieci

RODZICIELSTWO ZASTĘPCZE CZY ADOPCJA, CZYLI CZYM MY SIĘ ZAJMUJEMY

Nie ma tygodnia, by po którymś z naszych postów o poszukiwaniu osób gotowych zostać rodziną zastępczą, nie przyszła wiadomość z pytaniami o szczegóły dotyczące adopcji. Kampanię Rodzina Jest dla Dzieci prowadzimy jako organizator łódzkiej pieczy zastępczej i zajmujemy się rodzicielstwem zastępczym. Naszą rolą jest szukanie kandydatów na nowe rodziny zastępcze, szkolenie ich, kwalifikowanie, łączenie już istniejących rodzin z dziećmi potrzebującymi domu oraz wspieranie tych rodzin. Przyjmujemy wyłącznie kandydatów z Łodzi, ale możemy również współpracować z już wykwalifikowanymi rodzinami z innych powiatów.

Adopcją zajmują się w Polsce ośrodki adopcyjne. W Łodzi działają 3 takie instytucje: Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, Regionalny Ośrodek Adopcyjny i Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, czyli w skrócie AOA, ROA i OA TPD.

Rodzicielstwo zastępcze ma wiele wspólnego z adopcją, ale wiele też je różni. O różnicach i podobieństwach przeczytasz na:

W Polsce wciąż wiele osób myli te dwa pojęcia. I ciągle jeszcze spora grupa kojarzy, że adopcja jest jedyną drogą do rodzicielstwa, jeśli ktoś nie może zostać rodzicem biologicznym. A tak nie jest. Gdy rozmawiamy z osobami myślącymi o rodzicielstwie zastępczym, to one często mówią, że najbardziej boją się tego, że pokochają dziecko i będą musiały je oddać. Warto jednak pamiętać, że tylko niewielki procent dzieci trafiających do pieczy wraca do swoich krewnych. Większość pozostaje przez długie lata w rodzinach zastępczych lub domach dziecka albo trafia do adopcji.

Nasz wpis o „tymczasowości” rodzin zastępczych znajdziesz na:

Przypominamy również, że po uregulowaniu sytuacji prawnej dziecka rodzina zastępcza może je adoptować. Znamy rodziny, które zdecydowały się na taki krok. Przyjęły do rodziny dziecko, które stało się szczególnie bliskie ich sercu, opiekowały się nim najpierw jako rodzina zastępcza, a następnie jako adopcyjna, a jednocześnie wciąż pełnią rolę rodziny zastępczej dla kolejnych dzieci z pieczy.

Nie ma jednej właściwej drogi do bycia mamą i tatą. Można podążać różnymi ścieżkami, żeby spełnić się w tych pięknych życiowych rolach.

Jeśli mieszkasz w Łodzi i myślisz o przyjęciu do swojej rodziny dziecka po przejściach, to napisz do nas lub zadzwoń pod numer 506 980 979.

 

 

Zobacz również:

 -  www.pexels.com

Wsparcie i wytchnienie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Na odpoczynek, regenerację lub załatwienie wszelkich niezbędnych spraw poza domem będą mogli... więcej

 -  fot. UMŁ

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących ponownie w trasie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Dziewiętnasty już sezon ulicami Łodzi rozpocznie w najbliższy czwartek 1 grudnia „Autobus dla... więcej

Dzień Pracownika Socjalnego

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Dzisiaj (21 listopada) przypada Dzień Pracownika Socjalnego. To święto osób, które swoją pracą... więcej

 -  fot. UMŁ

Kompleksowe wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz łódzcy strażnicy miejscy ponownie... więcej

Punkty Pracy Socjalnej łódzkiego MOPS ponownie otwarte

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Trzynaście z szesnastu Punktów Pracy Socjalnej (PPS) funkcjonujących w ramach Miejskiego Ośrodka... więcej

Facebook