Rodzina jest dla dzieci

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami w zrewitalizowanych kamienicach

Szesnaścioro pełnoletnich łodzian z różnymi niepełnosprawnościami (ruchową, sprzężoną, intelektualną, a także z zaburzeniami psychicznymi) zamieszka wkrótce w czterech mieszkaniach chronionych ulokowanych w zrewitalizowanych kamienicach w centrum miasta. Operatorzy dla trzech lokalizacji zostali już wybrani. Konkurs ofert na wybór operatora dla czwartego lokum zostanie ogłoszony lada moment. Operatorzy będą wspierać osoby z niepełnosprawnościami zakwaterowane we wspomnianych mieszkaniach m.in. w wykonywaniu niezbędnych czynności w życiu codziennym, jak również w utrzymaniu i rozwijaniu samodzielności danej osoby na poziomie jej możliwości.

 -  fot. UMŁ

Cztery mieszkania chronione dla łodzian z niepełnosprawnościami mieszczą się - po jednym w każdej lokalizacji - w odnowionych kamienicach: przy ul. Kilińskiego 39 (nieco ponad 108 mkw.; 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 56 (niemal 94 mkw.; 3 miejsca), przy ul. Sienkiewicza 79 (niespełna 200 mkw.; 5 miejsc) oraz przy ul. Wschodniej 42 (prawie 146 mkw.; 5 miejsc). Każde z lokum jest w pełni umeblowane i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty oraz urządzenia umożliwiające i ułatwiające codzienne funkcjonowanie lokatorów, którzy wkrótce w nich zamieszkają. Poza więc m.in. łóżkami, szafkami, tradycyjnym sprzętem AGD (np. pralkami, odkurzaczami, żelazkami i lodówkami), pościelą, zestawem naczyń w dedykowanych mieszkaniach znajduje się także rehabilitacyjne wyposażenie potrzebne osobom poruszającym się na wózkach (windy, podnośniki, krzesła kąpielowe, dostosowane meble i sprzęt AGD).

Lokale przy ul. Kilińskiego 39 oraz przy ul. Sienkiewicza 56 będą mieszkaniami treningowymi, a te przy ul. Sienkiewicza 79 oraz ul. Wschodniej 52 – mieszkaniami wspieranymi. W dwóch pierwszych czas pobytu dla osoby z niepełnosprawnością wynosi od 3 do 12 miesięcy, a w dwóch ostatnich – do dwóch lat, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony. W każdej ze wskazanych lokalizacji – w zależności od profilu lokum oraz potrzeb jego lokatorów – będą pojawiali się opiekunowie mieszkania i asystenci osób z niepełnosprawnością, którzy zostaną zapewnieni przez wyłonionych w konkursach operatorów poszczególnych lokalizacji.

- Mieszkanie treningowe jest przeznaczone dla osób, które kończą terapię i chcą się usamodzielnić – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. Dzięki pobytowi w warunkach, które są zbliżone do domu rodzinnego, będą miały okazję sprawdzić i nauczyć się funkcjonowania w środowisku odpowiadającym miejscu zamieszkania. W trakcie obecności w lokum treningowym zostaną przygotowane do samodzielnego życia. Z kolei mieszkania wspierane mogą stać się docelowymi dla tych osób, które potrzebują bardziej intensywnego wsparcia niż pomoc w postaci usług opiekuńczych. Tego rodzaju lokum jest też alternatywą dla domu pomocy społecznej. Dzięki korzystaniu z niego osoba z niepełnosprawnością ma możliwość niezależnego życia. Uruchamianie takich mieszkań to kierunek, w którym chcemy iść.

O możliwość pobytu w jednym z wymienionych mieszkań chronionych może ubiegać się pełnoletni łodzianin posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z właściwym stopniem i symbolem lub też posiadający zaświadczenie lekarskie wystawione na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz zaświadczenie o udziale w terapii. Osoby starające się o lokum w każdej z czterech wymienionych lokalizacji nie mogą poza tym wymagać całodobowego wsparcia. Wszelkie szczegółowe informacje na temat mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnościami można uzyskać w Wydziale Pomocy Stacjonarnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, pod numerem telefonu: (42) 685 43 79 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17).

Po dokonaniu zgłoszenia oraz dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów pracownik socjalny przeprowadzi wywiad sprawdzający z zainteresowanym. Następnie odbędzie się także rozmowa z kandydatami, w której wezmą udział zarówno przedstawiciele MOPS w Łodzi, jak i operatora mieszkania. Na tej podstawie zostanie wydana decyzja o skierowaniu do lokum. Pierwsza tura zgłoszeń jest przyjmowana do końca września. Chętni będą mogli zgłaszać się również później, ponieważ w przydzielonym mieszkaniu będzie można spędzić wspomniany już określony okres czasu. Każda pierwsza decyzja jest wydawana na trzy miesiące. Za pobyt w przydzielonym pokoju każda osoba będzie zobowiązana do comiesięcznej opłaty w wysokości 30 procent miesięcznego dochodu.

Koszty całkowitej rewitalizacji każdej z czterech wymienionych kamienic to w przypadku: ul. Kilińskiego 39 – prawie 6,5 mln zł, ul. Sienkiewicza 56 – niemal 10,5 mln zł, ul. Sienkiewicza 79 – nieco ponad 13,8 mln zł, a w przypadku ul. Wschodniej 42 – niespełna 6,9 mln zł. Koszt powstania oraz wyposażenia znajdujących się w tych lokalizacjach mieszkań chronionych jest wliczony do tych poszczególnych kwot.

Wymienione mieszkania nie są jedynymi chronionymi i przeznaczonymi dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, które zostaną ulokowane w zrewitalizowanych kamienicach w Łodzi. Takie lokum funkcjonuje już od końca ubiegłego roku przy ul. Gdańskiej 8 (jest w nim 5 miejsc). W najbliższych latach – po zakończonej, kompleksowej renowacji kolejnych budynków – takich mieszkań chronionych przybędzie jeszcze sześć. Znajdzie się w nich w sumie 25 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się w odnowionych kamienicach przy: ul. Legionów 20 (3 miejsca), ul. Mielczarskiego 22 (4 miejsca), ul. Piotrkowskiej 115 (3 miejsca), ul. Włókienniczej 3 (5 miejsc), ul. Wschodniej 35 (5 miejsc) oraz ul. Zachodniej 56 (5 miejsc). Miasto Łódź prowadzi także mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami poza obszarem rewitalizowanym – jest w nich w sumie 40 miejsc. Znajdują się one w następujących lokalizacjach: ul. Krawiecka 10 abc, ul. Łagiewnicka 102/116, ul. Municypalna 4, ul. Traktorowa 90, ul. Wojska Polskiego 136/138, ul. Zawiszy Czarnego 22 oraz Jedlicze A koło Grotnik (ul. Jedlinowa 42/44).

Zobacz również:

 -  fot. UMŁ

Dom Dziennego Pobytu na Bałutach świętuje 35. urodziny

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

„W dniu 15 października 1986 r. w godz. 12 – 14 nastąpiło otwarcie Domu Dziennego Pobytu Zacisze... więcej

 -  fot. UMŁ

Nowy Dom Dziennego Pobytu w zrewitalizowanej kamienicy w Śródmieściu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Na parterze - pokój aktywności fizycznej z jedną, całkowicie przeszkloną ścianą, fotelami do masażu... więcej

 -  fot. UMŁ

Łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Dwa prysznice, trzy toalety i pralka (na razie jedna, choć niewykluczone, że niebawem pojawi się... więcej

42. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa

Wydział Kultury

Piątego października rozpocznie się 42. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa, który... więcej

 -  fot. UMŁ
Facebook