Łódź świętuje Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Najpierw seans filmowy, a później piknik – w ten sposób łódzkie rodziny zastępcze będą świętowały przez cały najbliższy weekend (w sobotę i w niedzielę w godz. 12.30 - 15.30 przy ul. Piotrkowskiej 217) przypadający 30 maja Ogólnopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

W Łodzi jest blisko 1 tys. rodzin zastępczych, które pod swoją opieką mają nieco 1,4 tys. dzieci. -  fot. MOPS w Łodzi

Łódź posiada największą pieczę w całej Polsce. Będzie więc to święto dla blisko 1 tys. rodzin, które pod swoją opieką mają nieco 1,4 tys. dzieci. Najliczniejszą grupę w tym gronie stanowią rodziny zastępcze spokrewnione (zakładają je najbliżsi krewni, np. dziadkowie lub dorosłe rodzeństwo dziecka) - jest ich prawie 660 i troszczą się w sumie o niemal 850 dzieci.

Najmłodszym podopiecznym wśród wszystkich łódzkich rodzin zastępczych jest obecnie miesięczny Igorek. W zawodowych rodzinach zastępczych (powstają, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci) najmłodszym członkiem jest z kolei nieco ponad miesięczny Kacper, a w rodzinnych domach dziecka – roczna Madzia. Najstarszym podopiecznym w tej grupie jest z kolei 25-letni Damian (to maksymalny wiek, do którego można przebywać w rodzinie zastępczej i wyłącznie pod warunkiem, że osoba po osiągnięciu pełnoletności nadal się uczy).

Najmłodszą osobą, która utworzyła w Łodzi rodzinę zastępczą spokrewnioną jest 20-letnia Angelika (ma pod swoją opieką jedno dziecko), a wśród rodzin zastępczych zawodowych jest to 28-letnia Marta (stanowi rodzinę zastępczą dla trojga dzieci – to zgodnie z przepisami, największa liczba podopiecznych, jak może znaleźć się w takiej rodzinie; wyjątek stanowią liczne rodzeństwa, wówczas liczba ta może być większa, co jest uzgadniane w indywidualnej rozmowie z rodziną).

Wśród najstarszych osób pełniących funkcję rodziny zastępczej wymienić należy z kolei
89-letnią łodziankę, która jest spokrewnioną rodziną zastępczą dla jednej osoby pełnoletniej oraz 74-letnią mieszkankę Łodzi będącą zawodową rodziną zastępczą dla dwójki dzieci.

- Rodzicielstwo zastępcze to nie to samo, co adopcja, choć określenia te są często mylnie traktowane jako tożsame - mówi Piotr Rydzewski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pieczy zastępczejJedną z podstawowych różnic jest fakt, że do rodziny adopcyjnej dziecko trafia na stałe, a rodzicielstwo zastępcze jest formą tymczasowej pomocy. Rodzina zastępcza nie wie, jak długo dziecko u niej pozostanie. Zdarza się, że dzieci wracają do swoich rodzinnych domów albo idą do adopcji. A bywa i tak, że zostają w rodzinie zastępczej aż do dorosłości. Poza tym rodziny zastępcze powinny dbać o utrzymywanie relacji z rodzicami biologicznymi dzieci lub ich dalszymi krewnymi, chyba że sąd postanowił inaczej. Rodziny adopcyjne mogą same decydować o kontaktach dziecka z jego bliskimi z rodziny biologicznej i nie muszą organizować spotkań, choć zaleca się, by informować dziecko o jego historii i rodzinnych korzeniach oraz nie zatajać przed nim faktu, że jest adoptowane.

W całym ubiegłym roku utworzono w Łodzi 103 nowe rodziny zastępcze dla 135 dzieci, a także dwa rodzinne domy dziecka dla dziewięciorga dzieci. Dodatkowo w całym 2020 r. gotowość do podjęcia się opieki nad dziećmi zadeklarowało nowych 60 osób, z których 39 zostało pozytywnie zweryfikowanych i zakwalifikowanych na odpowiednie szkolenie. Cały czas są poszukiwane kolejne osoby, które chciałyby zostać rodziną zastępczą.

- W rolę rodziny zastępczej mogą wcielić się zarówno małżeństwa i to bez względu na staż związku, jak i osoby żyjące samodzielniemówi Piotr Rydzewski. – Mogą być to zarówno osoby posiadające już własne dzieci, ale też i takie aktualnie bezdzietne; osoby w młodym i średnim wieku, jak również blisko przejścia na emeryturę; osoby mieszkające we własnym, jak i w wynajmowanym domu lub mieszkaniu.

Osoby rozważające zostanie rodziną zastępczą są proszone o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi pod numerem telefonu: 506 980 979 albo pod mailem: rodzinajestdladzieci@mops.lodz.pl w celu umówienia się na spotkanie wstępne.

Ci, którzy zostaną już rodziną zastępczą, mogą liczyć w Łodzi na stałe wsparcie w postaci m.in.: bezpłatnej pomocy ze strony specjalistów (m.in. psychologów, pedagogów i terapeutów), kwoty 1.500 zł miesięcznie na każde dziecko na pokrycie kosztów jego utrzymania (w przypadku dzieci niepełnosprawnych – jest to 1.700 zł miesięcznie), dodatkowego wynagrodzenia w wysokości od 3.000 zł do 4.000 zł brutto miesięcznie oraz płatnego,
30-dniowego urlopu w ciągu roku (te dwie ostatnie formy wsparcia przysługują wyłącznie rodzinom zawodowym), a także kwoty 1.500 zł jako jednorazowego wsparcia materialnego i finansowego w momencie przyjęcia nowego dziecka do rodziny.

W celu przybliżenia, zaznajomienia i oswojenia z ideą rodzicielstwa zastępczego wolontariusze, ale także łódzkie rodziny zastępcze pojawią się w najbliższy weekend (w sobotę i w niedzielę w godz. 11 – 12.30) w kilku miejscach w Łodzi (m.in. przy ul. Piotrkowskiej, w miejskich parkach oraz w okolicach galerii handlowych). Będą organizować dla dzieci mini zabawy, a dorosłych – zachęcać do tego, by rozważyli zostanie rodziną zastępczą. W tym samym celu pojawi się poza tym w piątek oraz w sobotę w godz. 12 – 18) specjalne stoisko w centrum handlowym Nowa Górna przy ul. Kolumny.

 

 

Zobacz również:

Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w... więcej

Łódzkie święto swinga

Łódzkie święto swinga przez cały weekend!

Zuzanna Bociąga / ŁCW

Retro samochody, muzyka dixielandowa i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30. więcej

SZUKAMY NOWYCH RODZIN ZASTĘPCZYCH NAWET PODCZAS URODZINOWYCH IMPREZ!

Rodzina Jest Dla Dzieci

Przyjęcie było huczne, jak przystało na 598. urodziny. Łódź zaprosiła do wspólnego świętowania... więcej

Część zadań (m.in. nowy dach i hydraulika) jest wykonywana przez profesjonalne ekipy remontowe, a pozostałą część wykonują samodzielnie bezdomni, którzy do tej pory korzystali ze schroniska na Stokach.  -  fot. UMŁ

Najstarsze schronisko dla bezdomnych w remoncie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Całkowicie nowy dach już jest, przenoszone (z piwnicy na parter) i dostosowywane do potrzeb osób z... więcej

Na pomoc w formie usług opiekuńczych w łódzkim MOPS jest zarezerwowana w tym roku kwota nieco ponad 14,5 mln zł.  -  fot. UMŁ

Opiekunowie pomogą w codziennych obowiązkach

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Przygotowywanie posiłków oraz ich podawanie, pomoc w zakupach, pranie, prasowanie, drobne porządki w... więcej

Facebook