Rodzina jest dla dzieci

Łódź i UNICEF stworzyły kampanię promującą rodzicielstwo zastępcze

Wejdź na www.testserca.pl i już dziś sprawdź swój wynik! Od 6 lat prowadzimy Rodzina Jest dla Dzieci, która jest w Polsce największą jak dotychczas kampanią społeczną promującą rodzicielstwo zastępcze. Dzięki niej znaleźliśmy rodziny (zarówno w Łodzi, jak i w innych powiatach) dla bardzo dużej liczby dzieci z łódzkich domów dziecka. Wciąż jednak widać, że w społecznej świadomości rodzicielstwo zastępcze jest o wiele mniej rozpoznawalne niż adopcja. Dlatego stworzyliśmy razem z UNICEF-em Test Serca, kolejną kampanię społeczną, tym razem skierowaną do osób pochodzenia ukraińskiego, a także do rodzin polsko-ukraińskich.

W efekcie eskalacji działań wojennych w Ukrainie do Łodzi trafiło ponad 70 tys. nowych mieszkańców, w tym także wiele dzieci z pieczy i kobiet z dziećmi. Niektóre z nowo przybyłych rodzin nie poradziły sobie z traumami, stresem i własnymi nałogami. Gdy mieszkający w Łodzi ukraińscy rodzice znajdą się w kryzysowej sytuacji, to ich dzieci muszą zostać zabezpieczone w łódzkiej pieczy. Najlepiej, by mogły zamieszkać w rodzinie mówiącej w ich ojczystym języku. Stąd potrzeba tworzenia rodzin ukraińskich i polsko-ukraińskich.

– Naszym celem jest rekrutacja i szkolenie nowych rodzin zastępczych, a także zapewnienie kompleksowego wsparcia psychologiczno-socjalnego rodzinom, które przyjęły dzieci z Ukrainy - opowiada Milena Harizanova, szefowa działu ochrony dzieci w Biurze UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

Test Serca ma zachęcić do zatrzymania się i udzielenia odpowiedzi na zaledwie kilka pytań. – Test Serca to nasz sposób na otworzenie ludzkich serc i podzielenie się z dziećmi z pieczy tym wszystkim, co jako ludzie mamy najpiękniejszego do zaoferowania: swoimi uczuciami, domem, wolnym czasem i chęcią tworzenia razem rodziny. Mam nadzieję, że Test Serca trafi nie tylko do wielu ludzkich serc, lecz także zasieje ziarenko w naszych myślach, które kiełkując, da początek nowym rodzinom dla dzieci z pieczy – opowiada Piotr Rydzewski, szef @Rodzina Jest dla Dzieci i dyrektor CAPZ-u.

Kampanię Test Serca stworzyło Centrum Administracyjne Pieczy Zastępczej w Łodzi i UNICEF UNICEF Poland przy współpracy z agencją Group One oraz domem produkcyjnym Easy Hell Productions (obie organizacje współtworzyły projekt pro bono). UNICEF przeznaczył na kampanię ponad 0,5 mln zł z funduszy podarowanych przez Szwajcarię. We wspólne działania zaangażowały się także łódzkie rodziny zastępcze.

Test Serca startuje właśnie dziś, 13 września, i potrwa do końca roku. W przestrzeni miejskiej pojawi się m.in. na ulotkach, billboardach i citylightach. Działają także specjalne infolinie: polska i ukraińska.

W oficjalnym otwarciu Testu Serca podczas konferencji prasowej uczestniczyli oprócz nas przedstawiciele UNICEF-u, Agata Kobylińska - Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi i Michał Siemiński, dyrektor łódzkiego oddziału Pck Łódź Polski Czerwony Krzyż (PCK), czyli organizacji, która finansuje częściowo mieszkania dla ukraińskich rodzin zastępczych.

 

 

Zobacz również:

 -  fot. www.lodz.pl

"Autobus dla bezdomnych i potrzebujących" wyjechał w trasę

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

W piątek 1 grudnia br. o godz. 21 sprzed Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady... więcej

Pracowniczka socjalna MOPS w Łodzi wyróżniona w konkursie „Pracownik Socjalny Województwa Łódzkiego 2023”

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Katarzyna Hołys-Lewy, terenowa pracowniczka socjalna III Wydziału Pracy Środowiskowej w Miejskim... więcej

Dzień Pracownika Socjalnego

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Dzisiaj (21 listopada) przypada Dzień Pracownika Socjalnego. To święto osób, które codzienną pracą... więcej

 -  www.lodz.pl

Raper O.S.T.R. ze wsparciem dla potrzebujących

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

Pochodzący z Łodzi raper, muzyk, kompozytor i producent muzyczny – Adam O.S.T.R. Ostrowski (od 2017... więcej

VII Światowy Dzień Ubogich

Rzecznik prasowy MOPS w Łodzi

W niedzielę 19 listopada 2023 r. obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich ogłoszony przez papieża... więcej

Facebook