Rodzina jest dla dzieci

DZIECI Z FAS-EM TEŻ POTRZEBUJĄ RODZINY I MIŁOŚCI. DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ FAS

Liza* była tak chudziuteńka, że przez przezroczystą skórę prześwitywały wszystkie żyłki. Ciocie w domu dziecka bały się ją przewijać, bo wydawało się, że przy dotknięciu całkiem się pokruszy. Mówiły, że jest jak porcelanowa lalka. Niemal od razu było pewne, że urodziła się z FAS-em, czyli alkoholowym zespołem płodowym, podobnie jak jej starszy brat.

Teraz Lizunia ma 2 latka i miewa się już dużo lepiej. Kilka miesięcy temu znalazła się rodzina, która pokochała i zaakceptowała chore rodzeństwo. Nowi rodzice wiedzą, że dzieci już nigdy nie będą w pełni zdrowe. Na razie o FAS-ie przypominają rynienki pod ich małymi dziecięcymi noskami. Są całkiem spłaszczone. To jeden z objawów tej choroby, ale prawdopodobnie najmniej istotny. Za to trwale przypomina o tym, że alkohol wyrządził im podczas życia prenatalnego nieodwracalne szkody. Nie wiadomo, jak będzie przebiegał ich dalszy rozwój.

Milenka ma 10 lat, FAS i przepiękny uśmiech. Na pierwszy rzut oka wydaje się zdrowym dzieckiem. Ale do dziś nie jest pewna, czy po wstaniu z łóżka je się śniadanie czy obiad. Nazwy posiłków ćwiczy z ciocią z rodziny zastępczej już od kilku lat. Czasami udaje jej się zapamiętać to na kilka dni. W relacjach z koleżankami bywa naiwna jak 2-letni maluszek. Można ją okłamać i nakłonić do największych głupot. Gdy ktoś w szkole chce ją skrzywdzić, pokornie się na to godzi.

Oliwier przez kilka lat chodził do zwykłej podstawówki. Ale z każdym rokiem było coraz gorzej. Nie był w stanie przyswoić szkolnej wiedzy i się nią pochwalić. Każda pomyłka doprowadzała go do frustracji i ataków agresji. Potrafił uderzyć kolegę albo wcelować w niego krzesłem. Na szczęście, jego rodzina zastępcza wywalczyła dla niego orzeczenie o niepełnosprawności i teraz może chodzić do szkoły, która rozumie potrzeby uczniów z FAS-em.

Nie wszystkie dzieci obarczone tą chorobą mogą liczyć na wsparcie rodzin zastępczych i adopcyjnych. Wiele z nich spędza dzieciństwo w placówkach. Jeśli jesteś osobą gotową pomagać dzieciom z FAS-em, napisz do nas.

Zachęcamy również do obserwowania profilu Fundacja Dom w Łodzi, który już po raz trzeci prowadzi akcję społeczną #FASOFF.

*Imiona dzieci zostały zmienione.

 

Podlinkowanie strony : Napisz do nas na Facebooku Rodzina Jest Dla Dzieci

 

 

Zobacz również:

 -  fot. UMŁ

Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Inauguracja kampanii "Pomóż mi znaleźć drogę do domu"

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Na pozór nic się nie dzieje. Starsza osoba – zdezorientowana, być może ubrana niestosownie do pogody... więcej

Program „Opieka wytchnieniowa” powstał, by odciążyć członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. -  fot. CC0

Wytchnienie od codziennych obowiązków dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkający w Łodzi członkowie rodzin i opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z... więcej

 -  fot. UMŁ

Można nadal ubiegać się o dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Zakup sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacja barier w komunikowaniu się, a także zakup przedmiotów... więcej

 -  fot. UMŁ

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami w zrewitalizowanych kamienicach

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Szesnaścioro pełnoletnich łodzian z różnymi niepełnosprawnościami (ruchową, sprzężoną,... więcej

Bezpłatne, ciepłe posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Łódzcy rodzice, którzy chcieliby, by ich dzieci korzystały z bezpłatnych, ciepłych posiłków w... więcej

Facebook