Rodzina jest dla dzieci

„Czy macie już dla mnie rodzinę?”. Asia z domu dziecka czeka i marzy o nowej rodzinie

- Czy ma już pani dla mnie rodzinę? - zapytała kilka dni temu 5,5-letnia Asia* pracownicę kampanii Rodzina Jest dla Dzieci, która bywa w jej domu dziecka. Skąd miała pewność, że ta pani zajmuje się szukaniem rodzin?

Portret kilkuletniej dziewczynki stojącej na otwartej przestrzeni. W tle rozmyte drzewo. Dziewczynka ubrana jest w białą czapkę i kożuszek. Spogląda zamyślona w dół.

Zdj. unsplash.com.

Chyba nawet nikt jej tego nie mówił. Po prostu wiedziała. Bo dzieci w domach dziecka cały czas czekają. Najpierw na powrót do własnego domu. A jeśli już wiedzą, że to niemożliwe, to zaczynają marzyć o nowej rodzinie: zastępczej lub adopcyjnej. Widzą, jak odchodzą z placówki kolejni koledzy i koleżanki. I wiedzą, że kiedy w odwiedziny przychodzą jakieś nowe osoby, to być może są to właśnie rodziny.

Czasami dostają przy nich głupawki. Emocje są tak duże, że choć chciałyby zaprezentować się od jak najlepszej strony, to pokazują najbardziej spektakularne figle, fochy i psoty. Uwieszą się na szyi, o mały włos nie skrócą komuś fryzury podczas zabawy we fryzjera albo obrażą się i nawet nie spojrzą na potencjalnych rodziców. Mądre rodziny mają świadomość, że to o niczym nie świadczy. Że to nie znaczy, że dziecko do nich nie pasuje. Że ich nie chce. I że jest nie do opanowania. Mądrzy opiekunowie zdają sobie sprawę, jak wielki chaos panuje w głowie takiego dziecka i z jakimi uczuciami musi się ono zmierzyć.

Z opowieści rodzin wiemy, że wiele z nich zaryzykowało, przyjmując do swoich domów dzieci, których nikt inny nie chciał. I zwykle mówią to samo. Że było warto. Że dzieci z trudnymi zachowaniami potrafią przejść niezwykłą przemianę. A morze miłości, które w nich jest, w końcu ujawni się w całej swej istocie.

PS Gdy kilka dni temu starszy brat Asi rozlał ze złości część zupy na stole, to jedno z dzieci powiedziało „Jak się tak zachowujesz, to się nie dziw, że nikt was nie chce”. - To nieprawda. Po prostu nie mamy jeszcze tak wspaniałej rodziny, która by na was zasługiwała - zapewniła pani z kampanii Rodzina Jest dla Dzieci, która przysłuchiwała się ich rozmowie. Wtedy Asia lekko się uśmiechnęła i widać było, że smutek na chwilę odpłynął.

To od nas wszystkich zależy, jak długo Asia, jej brat i pozostali koledzy z Domu Dziecka dla Małych Dzieci będą czekać na nowe rodziny. Jeśli czujesz, że ich historia jest dla Ciebie ważna, to zostań dla nich rodziną zastępczą. Napisz do nas na Fb lub na adres k.tatarzynska@mops.lodz.pl.

*Imię dziewczynki zostało zmienione.

Zobacz również:

 -  fot. UMŁ

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących wyrusza w coroczną trasę

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Punktualnie o godz. 21 spod Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17 wyjedzie jutro... więcej

 -  fot. UMŁ

Seniorzy z Górnej szyją małpki dla małych pacjentów w Polsce i w Niemczech

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Do dzieci przebywających na pediatrycznych oddziałach onkologicznych w szpitalach w całej Polsce już... więcej

Tak prezentuje się wspólna kuchnia w mieszkaniu chronionym ulokowanym w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 56. -  fot. UMŁ

Mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami w zrewitalizowanych kamienicach już z lokatorami

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Adrianna, Aleksandra, dwie Anny, Jarosław, Kalina, Krzysztof, Marta, Mikołaj, Piotr, Sebastian,... więcej

Magazyn odzieży w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Gałczyńskiego 7.  -  fot. UMŁ

Nie bądź obojętny i pomóż osobom w kryzysie bezdomności

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz łódzcy strażnicy miejscy ponownie... więcej

V Światowy Dzień Ubogich 2021 w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

W niedzielę 14 listopada, pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”, obchodzimy V... więcej

Facebook