Rodzina jest dla dzieci

Będą nowe rodziny zastępcze

42 kandydatów jest w trakcie procedury, zmierzającej do ustanowienia rodziny zastępczej - zawodowej i niezawodowej, a to oznacza, że wkrótce łódzka piecza rodzinna się powiększy.

Konferencja prasowa dot. nowych rodzin zastępczych -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Konferencja prasowa dot. nowych rodzin zastępczych , fot. Monika Pawlak / UMŁ

Pracownicy MOPS aktywnie poszukują kolejnych kandydatów: systematycznie prowadzą pogadanki w szkołach wszystkich szczebli, w przygotowaniu jest projekt podobnych spotkań ze studentami łódzkich uczelni. Do 2020 roku Łódź chce pozyskać około 200 nowych rodzin zastępczych. - Z satysfakcją patrzę na efekty reformy pieczy zastępczej, która rozpoczęła się pięć miesięcy temu - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Formalnie jeszcze nie ustanowiliśmy nowych rodzin zastępczych, związana z tym procedura wymaga więcej czasu, ale liczba osób przygotowywanych do tego zadania gwarantuje, że liczba dzieci w pieczy instytucjonalnej wkrótce się zmniejszy. Chcę podkreślić, że domy dziecka nie będą likwidowane tylko w naturalny sposób wygaszane oczywiście po pozyskaniu nowych rodzin zastępczych, które zapewnią dzieciom opiekę. 

Reforma pieczy zastępczej wynika wprost ze zmian w prawie: od 2021 roku dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą trafiać do domów dziecka, a te powyżej 10 lat - mieszkać w placówkach nie większych niż 14 osób. Dla porównania w rodzinnych domach dziecka, których Łódź ma 12, wychowuje się nie więcej niż 8 maluchów. W różnym wieku. - Postawiłem sobie cel pozyskania rocznie 80 nowych rodzin zastępczych rocznie, dlatego wspólnie z pracownikami wykorzystujemy każdy możliwy sposób dotarcia do rodziców, którzy wychowali własne dzieci i chcieliby dać dom tym, które go nie mają - powiedział Piotr Rydzewski, dyrektor MOPS.

Kandydaci na rodziców zastępczych mogą liczyć na pomoc psychologa, pedagoga, pracowników MOPS, a także na wsparcie miasta. Zawodowa rodzina zastępcza dostaje pensję w wysokości 2,5 - 3,2 tys. zł miesięcznie oraz 1000 zł miesięcznie na utrzymanie dziecka. Dodatkowo na każde dziecko w pieczy zastępczej jest 500 zł z programu 500+. Rodzina niezawodowa może liczyć na 1000 zł na utrzymanie dziecka oraz środki z 500+. Dodatkowo miasto oferuje mieszkania w zrewitalizowanych kamienicach po preferencyjnych stawkach czynszu.

Kandydaci na rodziców zastępczych mogą się zgłaszać do MOPS, a szczegółowe informacje uzyskają pod nr tel. 506 980 979 od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 18.

Zobacz również:

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej dla części Śródmieścia i części Widzewa

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dwóch dawnych dzielnic – Śródmieścia oraz Widzewa, w tym m.in. osiedla Księży Młyn... więcej

 -  fot. CC0

Dodatek osłonowy w Łodzi

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że wnioski o dodatek osłonowy mieszkańcy Łodzi mogą... więcej

Nowe druki wniosków PFRON

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Wraz z początkiem roku zostały zmienione druki wniosków, które należy wypełnić i złożyć w celu... więcej

 -  fot. UMŁ

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących cały czas w trasie

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Już nieco ponad 5,3 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 5 tys. 355) wydano w trwającym obecnie... więcej

 -  fot. UMŁ

Diamentowe gody w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Narutowicza

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

80-letnia Zofia (zwana częściej od drugiego imienia Krysią) oraz o trzy lata starszy Andrzej... więcej

Facebook