Rodzina jest dla dzieci

Będą nowe rodziny zastępcze

42 kandydatów jest w trakcie procedury, zmierzającej do ustanowienia rodziny zastępczej - zawodowej i niezawodowej, a to oznacza, że wkrótce łódzka piecza rodzinna się powiększy.

Konferencja prasowa dot. nowych rodzin zastępczych -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Konferencja prasowa dot. nowych rodzin zastępczych , fot. Monika Pawlak / UMŁ

Pracownicy MOPS aktywnie poszukują kolejnych kandydatów: systematycznie prowadzą pogadanki w szkołach wszystkich szczebli, w przygotowaniu jest projekt podobnych spotkań ze studentami łódzkich uczelni. Do 2020 roku Łódź chce pozyskać około 200 nowych rodzin zastępczych. - Z satysfakcją patrzę na efekty reformy pieczy zastępczej, która rozpoczęła się pięć miesięcy temu - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Formalnie jeszcze nie ustanowiliśmy nowych rodzin zastępczych, związana z tym procedura wymaga więcej czasu, ale liczba osób przygotowywanych do tego zadania gwarantuje, że liczba dzieci w pieczy instytucjonalnej wkrótce się zmniejszy. Chcę podkreślić, że domy dziecka nie będą likwidowane tylko w naturalny sposób wygaszane oczywiście po pozyskaniu nowych rodzin zastępczych, które zapewnią dzieciom opiekę. 

Reforma pieczy zastępczej wynika wprost ze zmian w prawie: od 2021 roku dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą trafiać do domów dziecka, a te powyżej 10 lat - mieszkać w placówkach nie większych niż 14 osób. Dla porównania w rodzinnych domach dziecka, których Łódź ma 12, wychowuje się nie więcej niż 8 maluchów. W różnym wieku. - Postawiłem sobie cel pozyskania rocznie 80 nowych rodzin zastępczych rocznie, dlatego wspólnie z pracownikami wykorzystujemy każdy możliwy sposób dotarcia do rodziców, którzy wychowali własne dzieci i chcieliby dać dom tym, które go nie mają - powiedział Piotr Rydzewski, dyrektor MOPS.

Kandydaci na rodziców zastępczych mogą liczyć na pomoc psychologa, pedagoga, pracowników MOPS, a także na wsparcie miasta. Zawodowa rodzina zastępcza dostaje pensję w wysokości 2,5 - 3,2 tys. zł miesięcznie oraz 1000 zł miesięcznie na utrzymanie dziecka. Dodatkowo na każde dziecko w pieczy zastępczej jest 500 zł z programu 500+. Rodzina niezawodowa może liczyć na 1000 zł na utrzymanie dziecka oraz środki z 500+. Dodatkowo miasto oferuje mieszkania w zrewitalizowanych kamienicach po preferencyjnych stawkach czynszu.

Kandydaci na rodziców zastępczych mogą się zgłaszać do MOPS, a szczegółowe informacje uzyskają pod nr tel. 506 980 979 od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 18.

Zobacz również:

Święto Wojska Polskiego w MTŁ

Wydział Kultury

Tegoroczne święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które przypada w poniedziałek, 15... więcej

O zwierzętach, lesie, survivalu i sadzeniu roślin

Wydział Kultury

Od 9 sierpnia do 3 września w Bibliotece TUVIM "Wakacje z przyrodą". W programie spotkania z... więcej

 -  fot. UMŁ

Senior z Łodzi zamienia kartki papieru w japońskie wycinanki

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

- Najtrudniej jest zacząć, później już jakoś leci, a na końcu jest zazwyczaj ogromna satysfakcja –... więcej

Obywatele Ukrainy znający j. polski poszukiwani do wsparcia pracowników łódzkiego MOPS

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Obywateli Ukrainy posługujących się j. polskim w sposób komunikatywny (przede wszystkim w mowie)... więcej

Ważne zmiany dla mieszkańców Łodzi pomagających obywatelom Ukrainy

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Najpóźniej do końca bieżącego miesiąca, czyli do 31 lipca 2022 r. jest czas na złożenie wniosku o... więcej

Facebook